Održana Međunarodna naučna konferencija “Ustav SFRJ iz 1974- pedeset godina kasnije”

U organizaciji Istorijskog instituta UCG, 24.4.2024. godine održana je međunarodna naučna konferencija “Ustav SFRJ iz 1974- pedeset godina kasnije”, na kojoj je učešće uzelo 16 učesnika iz Hrvatske, Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore. Na početku konferencije, director Instituta, naučni savjetnik dr Radenko Šćekić,  kazao je da će Institut kroz ovakve i slične skupove doprinositi razvoju istorijske nauka i osvjetljavanju ključnih pitanja iz bliže i dalje prošlosti.

Prema navodima prof. dr Čedomira Čupića, istorija, iako često osporavana, ima značajan uticaj i na budućnost, zahvaljujući poukama koje pruža. "Pravi trenutak za duboke razgovore na ovu temu je, kako i sama istorija savjetuje, pedeset godina kasnije. Ovo nije samo regionalna tema; federalizam, kao oblik uređenja koji postoji još od prvih organizovanih država, već ima globalni značaj i različite implikacije kroz vrijeme," rekao je Čupić.

Otvarajući konferenciju, prof. dr Veselin Mićanović- prorektor za nastavu Univerziteta Crne Gore, podsjetio je na značaj 1974. godine, kada je osnovan Univerzitet, koji ove godine obilježava pedesetogodišnjicu postojanja. U slavu jubileja, kako je naglasio, organizuju se okrugli stolovi za razmatranje budućeg desetogodišnjeg razvoja Crne Gore u oblastima obrazovanja, ekonomije, zdravstva, prava, kulture, energetske održivosti, saobraćaja, reindustrijalizacije i digitalne transformacije. On je izrazio nadu da će konferencija pokrenuti mnoge teme i postaviti osnovu za promišljanje različitih perspektiva, što je ključno za što bolje razumijevanje i napredak.

Na četiri sesije konferencije, svojim izlaganjima učešće su uzeli:  dr Dejan Jović, (Fakultet političkih znanosti Zagreb, Hrvatska), dr Slobodan Lakić, (Ekonomski fakultet UCG, Podgorica, Crna Gora), dr Izet Šabotić (Filozofski fakultet,Tuzla, Bosna i Hercegovina), dr Budimir Aleksić, (Istorijski institut UCG, Podgorica, Crna Gora), dr Petar Šturanović, (Pravni fakultet UCG, Podgorica, Crna Gora), dr Jelisaveta Blagojević (Skupština Crne Gore, Podgorica), mr Matija Stojanović (Pravni fakultet UCG, Podgorica, Crna Gora), Andrija Mirović (Pravni fakultet, Univerzitet Mediteran, Podgorica), mr Ljubomir Popović (Istorijski institut UCG, Podgorica, Crna Gora), dr Čedomir Čupić, mr Danilo Kalezić (Istorijski institut UCG, Podgorica, Crna Gora), mr Aleksandar Ćuković (Ministarstvo kulture Crne Gore), mr Ivan Radulović “(Istorijski institut UCG, Podgorica, Crna Gora), Saša Radunović (NVO Spona, portal Espona, Berane, Crna Gora), mr Budimir Damjanović, (Medijska kultura, Nikšić, Crna Gora), dr Radenko Šćekić (Istorijski institut UCG, Podgorica, Crna Gora)

Konferencija je održana kroz četiri radne sesije. Prve dvije sesije vodili su naučna savjetnica dr Dragana Kujović i prof. dr Čedomir Čupić, dok su trećom  četvrtom sesijom predsjedavali dr Izet Šabotić i dr Budimir Aleksić. Uvodničar na konferenciji je bio prof. dr Dejan Jović, značajno regionalno ime za oblast istorije Jugoslavije.